Fath Essentials, Volume 2 (2017.) – Jacques Fath
20/08/2020 / Ažurirano 04/05/2022
Konačno sam upoznala tri volumena, odnosno tri kvarteta parfema objedinjenih u liniji Fath Essentials iza kojih stoji kreativna direktorica Rania Naim.
Prva dva dijela Fath Essentials linije čine parfemi Cecile Zarokian (Volume 1, 2015.) i Luce Maffeija (Volume 2, 2017.), doksu u Volume 3 (2018.) uvrštene kreacije oba parfumera.
Odlučila sam se krenuti od sredine:
Maffeijev Fath Essentials Volume 2 je lako nosiva, nezahtjevna i vedra cjelina, a sastoji se dominantno od cvjetnih kreacija koje reprezentiraju mimozu, bijeli jorgovan, ružu i raskošan buket doista različitog cvijeća.
U mom osobnom sustavu vrednovanja i sviđanja/nesviđanja većina od četiri parfema komotno se smjestila u područje cvjetnog “go to” dnevnog parfema. Tri od četiri kreacije ne bih imala protiv povremeno nositi kroz sezonu ili možda dvije, što smatram dobrim rezultatom.
L’Orée du Bois
Vrh – bergamot, mandarina, marokanski neroli
Sredina – absolut mimoze, absolut narančinog cvijeta, absolut žutilovke, ylang ylang
Dno – “zlatni akord”, kašmiran, sandalovina, ambra, med, mošusi
L’Orée du Bois nazvan je po vjenčanoj haljini koju je Jacques Fath kreirao za Ritu Hayworth.
Radi se o cvjetno-orijentalnoj kompoziciji koju predvodi bogata zlatno-nježna mimoza, podržana transparentnom i laganom ambrom te toplim začinima na blago medom zaslađenoj drvenoj podlozi.
Plemenito mirna prozračna toplina posjeduje pahuljičastost mimoze, a mirisnu dubinu, koju pruža orijentalno-drvena podloga parfema, ne prati težina.
Nošenje baš u danima sunčane i zlaćane jeseni izvuklo je iz L’Orée du Bois malo bogatstvo zlatnih mirisnih nijansi: u cvjetovima-kuglicama zlatnožute mimoze ocrtavaju se latice-vlati-pahuljice kao sunčeve zrake, žitka transparentno zlatna ambra stapa se s medom i ljeska ponad svijetlog drveta.
L’Orée du Bois je parfem za raskošnu i meku zlatnu jesen i jedna ozbiljnih i osmišljenijih mimoza koje sam imala priliku probati u zadnje vrijeme.
Lilas Exquis
Vrh – bergamot, zumbul, borovnica
Sredina – jorgovan, ljibičicin kremasti akord, magnolija, lipa
Dno – absolut ambrette, timbersilk (IFF-ov Iso E Super, napomena), ambroxan, mošus
“Zelena lica zaigranog zumbula veselo se isprepliću s cvjetovima bijelog jorgovana i iznenađujućiom kremom ljubičice”, kaže promotivna kartica. (“The playful Hyacinth and its green facets mingles jojfully with Lilac flower and surprising Violet cream accord.”)
U osnovi, radi se o floral-musku s izraženijim zelenim i svježim elementima.
Inače nisam posebno naklonjena zumbulu, koji dominira otvaranjem, no u ovoj kompoziciji je njegov cvjetni i katkad prodoran dio karaktera solidno iskontroliran i ublažen, a pojačani su njegovi hladno-svježi i zeleno-vlažni dijelovi. Iako prikaz mirisnih nota u otvaranju ne spominje druge zelene note, čini mi se da zumbul zelenilo duguje još nekom zeleno-travnatom elementu.
I kroz sredinu parfema, kojom vladaju nježni jorgovani, provlači se osjećaj vlažno zelenih nježnih proljetnih latica. Cvjetna raskoš je prisutna, a uspijeva djelovati nenametljivo prirodno i delikatno svježe.
U sredini razvoja Lilas Exquis iz zeleno-cvjetne zalazi popularnu floral-musk kategoriju. Spominje se “violet cream accord”, no moj nos ga prepoznaje kao svilenkast i kremast bijeli mošus, podignut i osvježen zračno-zelenkastim, također vlažnim listovima ljubičice.
Nakon otvaranja i sredine mirisa, koji su mi se doista svidjeli, u dubljem drydownu imala sam osjećaj da nosim nešto neodređeno poznato, ali lijepo i vrlo ugodno. Srećom, zahvaljujući fino prepoznatljivim ambretinim sjemenkama, Lilas Exquis nije zastranio u područje prosto funkcionalnih mošusa i isprane, sterilne cvjetne čistoće. Ipak, povremeno mi se činilo da kreativno-parfumerski dvojac Naim-Maffei ipak nije odolio malo koketirati s komercijalno isplativim stereotipom.
Lilas Exquis lako mogu zamisliti na sebi u prvoj polovini proljeća, dok sve pod suncem pupa, lista, cvate, jutra su još svježa, maglovita i vlažna, a dani sunčani i zeleni, premda još katkad zapuše ne posve proljetni povjetarac.
Les Frivolités
Vrh – bergamot, paradisamid (Givaudanova sirovina – nota tropskog voća s licima guave, grejpa, ribizla), osmantus, crveni papar
Sredina – rosa centifolia absolut, “akord makarona s okusom ruže”
Dno – antoilop, iris, sandalovina, ambra, mošus
Ovaj prvi dojam ne bih propustila napisati samo zbog naziva parfema – Les Frivolités.
Jako volim pojam “frivolno“. Volim njegovu unutrašnju kontradiktornost, volim i pozitivan i negativan sloj značenja, volim lepršavu površnost kao rijetku privilegiju koju nije lako namjerno ni postići ni zadržati, niti parfemski, a niti inače. Frivolnost doživljavam kao uglavnom kratkotrajan plod ili blažene neosviještenosti, neznanja ili nezrelosti, ili kao posljedicu duboke promišljenosti, zrelosti i samokontrole, a nerijetko i iskusne ravnodušnosti kombinirane s vedrim duhom.
Očekivanja prema parfemu bila su stoga obojena njegovim imenom i pitanjem kako miriše frivolna parfemska kompozicija s ružom u centru?
Miriše – frivolno. Doista.
Les Frivolités se otvara nježno, pastelno voćno, pomalo čak i žvakasto, a nježno roza i doista lijepa ruža ubrzo izbija u prvi plan samo da bi pokazala kako frivolno paše sa svime: i sa slatkom voćnošću i nešto niže niz razvoj s makaronima, koji mirišu blago gurmanski poput slatkiša, ali ne i preslatko šećerasto.
Ruža i sama funkcionira kao makarončić punjen pastom tropskog voća ili voćnog osmantusa iz otvaranja, a koji posve frivolno grcneš usput, jer razlika između mirisa ruže i makarona namirisanog ružom zapravo i nije sudbinski važna, ako je dojam sličan: lagan, slatko poznat i neobvezujuć, lepršavo svidljiv.
Niže niz razvoj, svježa ružina slatkoća se ponešto povlači i istupa antilopasta koža, svijetla i tanka, neopuzdano ne-čvrsta, više kao modni detalj koji možda sugerira “nešto konkretno”, a možda i ne.
Više je – ne, dosljedno frivolno.
Mlada roza voćno-makaronski slatkasta ruža, a potom kožno-baršunaste ruža u drydownu odlazi u suptilno slojevit, a ipak nekako neutralan i posve neobvezujuć spoj mekog, nenametljivog mošusa i neutralnog, gotovo mimikričnog irisa, s minimalno drvenih primjesa.
I to je to.
Zgodno, nepretenciozno poznato, dobro postavljeno, ali neobvezujuće u svakom smislu, i mirisnom, i spekulativnom, i emotivnom.
Rosso Epicureo
Vrh – Kir Royal akord, gorka naranča, bergamot, šljiva
Sredina – absolut tuberoze, damaskanska ruža, narančin cvijet, jasmin, ylang-ylang
Dno – pačuli, ambra, vanilija, muscone
Rosso Epicureo je (uz Les Frivolités) druga obrada ruže u ovom setu, no posve drugačija. Ruža je ovdje dio glasnog cvjetnog buketa te supostavljena i/ili suprotstavljena tuberozi, bijelom cvijeću i slatkom koktelu.
Ni manje ni više.
Ili – di ćeš više, kad već naslov sugerira hedonizam.
Evo što kartica kaže:
Rosso Epicureo je proslava radosti življenja pjenušavim akordom francuskog koktela Kir Royal (koji se, za razliku od klasičnog Kira, umjesto s vinom radi sa šampanjcem, a osnovu mu čini krema od ribizla). Kir Royal akordu dodana je karnalna tuberoza, bijelo cvijeće i damaskanska ruža.
Na prvi njuh, a i na svaki sljedeći, pomislila sam kako je ovo definitivno parfem za žene koje su čvrsto odlučile omađijati svijet glasnim cvjetnim overloadom, i to nakon što su, udovoljavajući prvom dijelu epikurejskih poriva, popile koju kapljicu likera (a nije da slatko ne zna zavarati).
Mirisanje tuberoze i ruže, karakterno antagonističkih primadona, u cvjetnoj gužvi uspjelo mi je oslikati samo ženu koja vodi neusuglašene “bi – ne bi” pregovore s ružom u sebi, želeći postati ta seksi tuberoza.
Nemam ništa niti protiv kraljevski zamamne ruže niti protiv iskonski karnalne tuberoze. Štoviše, svaki taj uspješan spoj smatram vrlo dobrodošlim, dapače, kako u parfemima, tako i inače.
Međutim, Rosso Epicureo nije spoj koji bih nosila na svojoj koži:
Ruža je prije ocvala nego što se rascvala, tuberoza je u teturavoj u pozi za zavođenje prezentirala svoje meso, ali ne i iskru žive tjelesnosti, ostalo cvijeće napravilo je napornu gužvu, a nad svime lebdi otežalo-sladak miris zagušenog i prenakrcanog prostora.
Duboki drydown miriše mutno i pomalo kao “iznošen parfem” u kojem nedefinirani fragmenti cvjetnog srca proviruju iz zagušujuće mješavine ambre, mošusa i pačulija, koji dodatno potcrtava dojam zagušenosti i iznošenosti.
Premda ne miriše parfemski poznato, Rosso Epicureo ipak mi miriše poznato kao retro prenakićena i prenašminkana žena neprofilirane osobnosti koja se trudi previše, smije preglasno, namješta preočito i onako… nije da ne cijenim trud i nije da ne mogu razumjeti, bude mi čak i malo žao, ali se ipak držim podalje.
Uf, napisala sam poprilično nekorektan parfemsko-ženski opis, ali ne slijedi isprika.
Ništa u parfemu nisam doživjela epikurejski hedonistično, samo pretjerano, a nedefinirano.
DISCLOSURE:
Kupljeno.
MOGLO BI VAS ZANIMATI
Lovely / Sarah Jessica Parker ( Clement Gavary, Laurent Le Guernec, 2005.)
Nothing but Sea and Sky (2020) – Une Nuit Nomade
Rose Amazone / Hérmes (Jean-Claude Ellena, 2014.)
Guerlain: Terracotta Le Parfum
Usporedni test – Van Cleef & Arpels: Ambre Imperial i Hermes: L’Ambre des Merveilles
Hermès – L’Ombre des Merveilles (2020)